Geri Dön

YARIŞMANIN AMACI

Yarışmanın amacı; güvenli ve uygun koşullarda yarışma ortamı sunarak pilotların yarışma konusunda becerilerini arttırmak, yarışma kurallarını öğrenmelerini sağlamak ve  pilotlar arasındaki dostluk ve iletişimi arttırmaktır. Yamaç paraşütü sporunun ülkemizde tanıtımını yapmak ve Türkiye’de bulunan uçuş yerlerinin dünyadaki yamaç paraşütü pilotlarına tanıtılması ve sporcularımızın gelişimi için bu organizasyon düzenlenmiştir. 

 ORGANİZASYON

Organizasyon Türkiye Hava Sporları Federasyonu ve MEDEX Mersin Doğa Extreme Sporları ve Yamaç Paraşütü Derneği Kulübü tarafından yapılacaktır. Organizasyonun düzenlenebilmesiyle ilgili olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonu’ndan ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nden gerekli izinler alınmıştır.

YARIŞMA BİLGİLERİ 

YARIŞMA ADI : Türkiye Yamaç Paraşütü  Hedef  Şampiyonası 1. Etap Mersin Yarışması

YARIŞMA YERİ: Gelincik Tepe / Emirler Mh. / Yenişehir / MERSİN

YARIŞMA TARİHİ: 5 Nisan resmi antrenman günü ve 6 – 7 Nisan yarışma günleridir.

KAPSAM: Yarışma THSF onaylı olup, THSF yamaç paraşütü hedef yarışmaları talimatnamesine uygun olarak yapılacaktır.

 

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

PİLOT SEVİYESİ : GSGM Sporcu Lisansına sahip, termik uçuş ve acil durum çalışmaları konusunda eğitim almış ve en az 100 uçuşu olan pilotlar katılabilir. Pilotların eğitim aldığı kişi, kulüp veya  kuruluşu referans gösterebilmesi, uçuş seviyesiyle  ilgili bilgi verilmesi gerekmektedir. Verilen bilgilerle ilgili yapılan incelemelerde pilot seviyesi yetersiz görülen yarışmacılar yarışmaya katılamazlar.

YARIŞMA ÜCRETİ : Yarışma ücreti 200TL’dir. Yarışma ücreti, organizatörün yapacağı uygulamaya göre  önceden banka aracılığı ile ödenebilir ya da antrenman günü resmi kayıt esnasında toplanabilir.

KAYITLAR :   Yarışma ön kayıtları organizatöre e-mail veya e-form yolu ile adresinde yapılacaktır ve kayıtlar sürekli güncellenecektir. Yarışma resmi kayıtları antrenman günü tamamlanacaktır. Kayıtlar yarışma ücretinin yatırılması ile kesinleşmiş olur. Kayıt esnasında yarışmacıların SGM Sporcu Lisanslarını göstermeleri zorunludur. Yarışmada sadece Spor Genel Müdürlüğü tarafından verilen Sporcu Lisansı olan yarışmacılar yarışmaya katılabilirler. Yabancı yarışmacılar, tecrübelerini kanıtlamak için kendi ülkelerinden aldıkları sporcu belgelerini göstermek zorundadır. 

KAYIT İPTALİ :  Kayıt yapan pilotun yapmış olduğu kaydı iptal etmesi için en az yarışmadan1 hafta önceden haber vermesi gereklidir. İptal durumunda yarışma katılım ücretinin %50 si geri ödenir. Ücret başka yarışmacı için kullanılamaz! Kayıt yaptırıp daha sonra yarışmaya katılmayan ya da kaydını iptal etmeyen pilotlar, daha sonra başvurdukları o sezon içindeki diğer hedef yarışmalarında toplam başvuru listesinin en sonuna yazılırlar.

KATILIMCI SAYISI :   Yarışmaya en fazla 50 pilot katılabilir. Her yıl; Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası’nın ilk etabına bir önceki yıl Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası sıralamasındaki ilk 20 pilot öncelikle kayıt hakkına sahiptir, sonrasında başvuru sırasına göre yarışmacılar kayıt edilerek maksimum 50 yarışmacı yarışmaya alınır. 

Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası’nın 2. Etabına ve sonraki etaplarına kayıt alınırken o yıl içerisindeki önceki etaplardaki toplam sonuçlara göre ilk 20 pilot kayıt yaptırmada önceliğe sahiptir, ilk 20 pilottan sonrasında başvuru sırasına göre kayıt yapılır. Bu şekilde en iyi 50 pilot seçilmiş olur. 

Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası son etabı Final Etabı olarak adlandırılır ve Final etabına; önceki etapların hepsinin puanları toplandığında oluşan sıralamadaki, en iyi ilk 30 dereceye sahip pilot, Final Etabına katılmak için öncelik elde ederler. Final Etabı yarışmacı sayısı maksimum 50 pilot'tur.

SİGORTA :  Yarışmaya katılacak pilotların SGK(SSK) veya ferdi yamaç paraşütü kaza sigortası olması yeterlidir.

UÇUŞ EKİPMANI :  Yamaç Paraşütleri EN klasmanına sahip olmalıdır. Uçuş esnasında her yarışmacı yedek paraşüt ve kask kullanmak zorundadır. Yarışma Direktörü, Hakemler yarışma öncesi ve yarışma esnasında malzeme kontrolü yapabilirler, bu durumda üretim tarihi 10 yılı geçen yamaç paraşütleri ve pilotları yarışmadan diskalifiye edilirler, yarışmaya katılamazlar.

YEREL DÜZENLEMELER

KONAKLAMA :    

   * Yarışmacılar aşağıdaki otellerde konaklayabilirler.

   * Mersin Büyükşehir Belediyesi Spor Tesisleri  Tel: 0 324 533 21 42 

  KUMANYA VE YEMEK

   * Yarışmacılara; 5 – 6 Nisan günlerinde öğlen kumanyası, verilecektir. 

 

 SERBEST UÇUCULAR

 Yarışma esnasında serbest uçucuların uçması yasaktır.

 

 YARIŞMA BÜLTENİ 

 Yarışma Bülteni THSF web sitelerinden ilan edilecektir.

ORGANİZASYON HİZMETLERİ

 *   Yerel Organizatör aşağıdaki hizmetleri karşılar.

*   Kalkış alanına ulaşım

*   Puanlama, yamaç ve yer hakemliği hizmetleri

*   Kalacak yer konusunda yönlendirme

*   Yarışma günlerinde öğlen kumanyası

*   Kurtarma ve ilk yardım hizmetleri

 

YARIŞMA KLASMANLARI 

1) GENEL KLASMAN  :    Yarışmadaki tüm yarışmacıların bireysel olarak yarıştığı klasmandır. Yarışmaya minimum 10 sporcu kayıt yaptırdığında yarışma Genel Klasmanı açılabilir ve yarışma düzenlenebilir. Yarışmada tüm pilotlar en az 1 yarışma uçuşu gerçekleştirdiğinde yani yarışmanın 1 turu tamamlandığında yarışma geçerli sayılır.

2) KADINLAR KLASMANI :   Kadın pilotların ayrıca derecelendirileceği klasmandır. Bu klasmanın açılabilmesi için yarışmaya minimum 5 kadın yarışmacı katılması gerekmektedir. En az 5 kadın yarışmacının kaydolduğu her yarışmada “Kadınlar Klasmanı” açılır.

3) KULÜPLER KLASMANI :   THSF ’ye bağlı olan kulüplerin yarışacağı klasmandır. Yarışmalarda kulüpler, yarışmaya katılan sporcuları vasıtasıyla kulüpler klasmanında yarışabilirler. En az 5 kulüp takımı oluşturulması durumunda Kulüp Klasmanı açılır. Kulüp takımları en az 2 en fazla 5 pilot ile oluşturulur. Kulüpler yarışmada kendi kulüp isimleri ile yarışırlar. Kulüp ismi ve Kulüp Takımında yer alan pilotların isimleri kayıtlar esnasında veya en geç ilk yarışmacı uçmadan önce organizasyona bildirilir. Kulüp Takımlarında sadece o kulübün lisanslı sporcuları yer alabilir. Her kulüp bir yarışmada sadece 1 takım kurma hakkına sahiptir. Görev uçuşu sonunda bir takımın puanı, o görev uçuşu için takımdaki en iyi puanları alan 3 pilotun puanları toplamından oluşur. Eğer kulüp takımında 2 sporcu yarışıyor ise 3. yarışmacı yerine her turda en kötü puan eklenir. Bir pilot aynı anda 2 ayrı takımda yer alamaz. Yarışmanın ilk günü, ilk uçuş yapıldıktan sonra takımlarda pilot değişikliği veya pilot ilavesi yapılamaz.

 

YARIŞMA KURALLARI

Yarışma Kuralları olarak Türkiye Hava Sporları Federasyonunun yayınlamış olduğu "Yamaç Paraşütü Hedef Yarışması Talimatnamesi "nde ki kurallar uygulanır.